İsrail'de Arap seçmene sandık başı tuzağı

İsrail'de Arap seçmene sandık başı tuzağı

İsrail'de yaklaşık 6 milyon kayıtlı seçmen, erken genel seçim için 9 Nisan'da sandığa gitti. Ancak İsrail vatandaşı yaklaşık 2 milyon Filistinli, seçimlere oldukça düşük katılım gösterdi. Bunda özellikle Filistinlilerin oy kullandığı 1200 merkezde İsrailli

İsrail'de yaklaşık 6 milyon kayıtlı seçmen, erken genel seçim için 9 Nisan'da sandığa gitti. Ancak İsrail vatandaşı yaklaşık 2 milyon Filistinli, seçimlere oldukça düşük katılım gösterdi.
Bunda özellikle Filistinlilerin oy kullandığı 1200 merkezde İsrailli "aktivistlerin" gizli kameralarla çekim yaptığının ortaya çıkmasının etkili olduğu ifade edildi.
İsrail basını, gizli kameralarla takip işlemini Başbakan Binyamin Netanyahu'nun partisi Likud'un "aktivistler" aracılığıyla yaptırdığını ortaya çıkardı.
Likud'un Arapların fişlenme korkusu ile seçime düşük katılım göstermesini sağlamak için böylesi bir yönteme başvurduğu belirtildi.
Başbakanı Binyamin Netanyahu ise Filistinlilerin oy kullandığı merkezlerde gizli çekim yapılmasına ilişkin soruya, "Her yerde kamera olmalı ama gizli olanı değil. Adil bir seçim için kameralar gerekli." yanıtını verdi.
Başbakan Binyamin Netanyahu'nun başında bulunduğu Likud'a yakın bir halkla ilişkiler firması, Arapların oy kullandıkları merkezlere kameraların kendileri tarafından yerleştirildiğini ve taktiğin Arap seçmenlerin katılımının azalmasına yardımcı olduğunu bildirdi.
Kaizler Inbar isimli kuruluş, çarşamba günü yaptığı açıklamada, sadece kamera yerleştirmediklerini aynı zamanda oy verme merkezlerine bin 300'den fazla aktivist gönderdiklerini ve bunu Likud ile birlikte yaptıklarını itiraf etti.
"Heey kimse duymasın ama o bizdik" sözleri ile yapılan açıklamada firma yöneticilerinin Binyamin Netanyahu ile çekilen fotoğrafı da paylaşıldı.
İsrail basınına göre, Araplar yüzde 50'lik bir oranla tarihin en düşük seçim katılımını gösterdi.
Bunda gizli kameraların konulmuş olması önemli bir etken olarak gösterilirken bir diğer etkenin de İsrail Parlamentosu'nun geçen yıl kabul edilen Yahudi Ulus Devlet Yasası'nın etkili olduğu dile getirildi.
(tr.euronews.com)

Please publish modules in offcanvas position.