Çelik’in ‘itibarsız’ dediği AP kararı için art arda açıklamalar

Çelik’in ‘itibarsız’ dediği AP kararı için art arda açıklamalar

Raporda ağır insan hakları ihlallerinden gerekçesiyle Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki üyelik müzakerelerinin askıya alınması talep ediliyor. Ayrıca, ilişkilerin "etkin bir ortaklık kapsamında yeniden tanımlanması" isteniyor.

Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Parlamentosu’nun tavsiye kararı niteliğindeki 2018 Türkiye Raporu’nun kabul edilmesiyle ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, “Ülkemiz ve AB arasındaki ilişkileri tekrar canlandırmak üzere ortak çabalarımızı arttırdığımız ve Türkiye’nin 15 Temmuz hain darbe girişiminin neden olduğu travmayı geride bırakarak reform sürecini yeniden başlattığı bir dönemde, Avrupa Parlamentosu tarafından benimsenen tek taraflı ve objektiflikten uzak tutuma, tarafımızca herhangi bir değer atfedilmesi mümkün değildir. Söz konusu tavsiye kararı bizim için hiçbir anlam ifade etmemektedir” denildi.

Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’nda oylanan yıllık Türkiye raporu, 109 ‘hayır’ oyuna karşı 370 ‘evet’le kabul edilmişti.

Raporda ağır insan hakları ihlallerinden gerekçesiyle Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki üyelik müzakerelerinin askıya alınması talep ediliyor. Ayrıca, ilişkilerin “etkin bir ortaklık kapsamında yeniden tanımlanması” isteniyor.

HÜKÜMETTEN İLK AÇIKLAMA

Karara ilişkin açıklama yapan AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ”Avrupa Parlamentosu, Türkiye ile müzakerelerin askıya alınmasını öneren Türkiye Raporu’nu kabul etmiş. Bizim açımızdan değersiz, hükümsüz ve itibarsız bir karar bu. Bu itibarsız karar, AP’nin artık aşırı sağın ideolojik güdümüne girdiğinin ilan edilmesidir.” ifadelerini kullandı.

BOZKIR: ‘KARARLIYIZ’

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır, AP’nin 2018 Türkiye Raporu’yla ilgili yazılı açıklama yaptı. Türkiye olarak, böyle bir kararı dikkate almanın mümkün olmadığını belirten Bozkır, Türkiye’nin, AB’ye katılım sürecinde ve bu yolda reform çalışmalarını sürdürme konusunda kararlı olduğunu vurguladı.

Please publish modules in offcanvas position.