‘Üniforma seven’ üniversite öğrencisi Narin Korkmaz ismini değiştirdi

‘Üniforma seven’ üniversite öğrencisi Narin Korkmaz ismini değiştirdi

İzmir'deki ‘askeri casusluk’ davası sanığı olan askeri birliklerde çekilen fotoğrafları ile hatırlanan Narin Korkmaz, davanın 'kumpas' olduğu gerekçesiyle beraatle sonuçlanmasının ardından mahkeme kararıyla ismini değiştirdi. 

İzmir’deki ‘askeri casusluk’ davasının iki numaralı sanığı Narin Korkmaz, davanın ‘kumpas’ olduğu gerekçesiyle beraatle sonuçlanmasının ardından mahkeme kararıyla ismini değiştirdi.

Vatan’da yer alan habere göre üniversite öğrencisi Narin Korkmaz, çoğunluğu askerlerin oluşturduğu 357 sanıklı ‘Gizli bilgi ve belge bulundurma’ davasında örgüt yöneticisi olduğu iddiasıyla 2010 yılında gözaltına alındı.

Davanın iki numaraları sanığı olarak müebbet hapis istemiyle yargılanıp 786 gün tutuklu kaldı. Yargılama sonrasın da beraat etti. Beraat sonrası ise ilk iş olarak haksız tutukluluk nedeniyle ceza evinde geçen günleri için tazminat davası açtı. Üniversite eğitiminin yarıda kalmasını ve haksız suçlamalarla tutuklanması nedeniyle maddi ve manevi zarara uğradığını belirten Korkmaz, 5 milyon TL tazminat talebinde bulundu. Tazminat davasında mahkeme, Narin Korkmaz’a 120 bin TL ödenmesine hükmetti. Rakamın düşük olduğunu belirten Korkmaz kararı istinaf mahkemesine taşıdı.

Denizli Pamukkale Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı bölümündeki eğitimine kaldığı yerden devam eden Korkmaz, geçtiğimiz günlerde diplomasını alarak mezun oldu. Korkmaz, ismini değiştirmek amacıyla mahkemeye başvurdu. Mahkemeye yaptığı başvuru kabul olan Korkmaz, artık kendi belirlediği yeni isimle yeni hayatına devam edecek.

Korkmaz, askeri birlikler içinde çekilen üniformalı fotoğraflarını ‘asker ve üniforma sevgisi’ ile açıklamıştı.

Please publish modules in offcanvas position.