‘Ahmet Kaya filmi çekilemez’

‘Ahmet Kaya filmi çekilemez’

Ahmet Kaya’nın yasal varisleri olan eşi Gülten Kaya ve çocukları ile sanatçının eserlerini temsil eden Gam Müzik yaptıkları açıklamada, çekimleri Fransa’da başlayan Ahmedo İki Gözüm filmiyle ilgili olarak, kendilerinden izin alınmadığını ve böyle bir filmin çekilemeyeceğini söyledi.

2000 yılında Paris’te hayatını kaybeden usta sanatçı Ahmet Kaya’nın hayatını anlatan ve çekimleri Fransa’da başlayan Ahmedo İki Gözüm filmiyle ilgili, Ahmet Kaya’nın eşi Gülten Kaya bir açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada, sanatçının ismini ve eserlerini temsil eden yasal varisleri (Kızları Çiğdem Kaya (Öztürk), Melis Kaya, eşi Gülten Kaya) olarak kendilerinden izin alınmadan Ahmet Kaya’yı dolaylı ya da dolaysız konu alan hiçbir projeye izin vermediklerini belirttiler. Ahmet Kaya isminin marka tescil belgesinin kendilerinde olduğunu, Ahmet Kaya’ya ait tescilli tüm eserlerin ikinci ve üçüncü dereceden yakınları tarafından dahi izinsiz kullanılamayacağını söylediler.

“Ahmet Kaya (Veraseten)” imzasını taşıyan açıklama şöyle:

Medya ve Kamuoyunun Bilgisine/Dikkatine

Konu: Ahmet Kaya Sinema Filmi

Muhtelif mecralarda bir süredir “Sanatçı Ahmet Kaya’nın sinema filmi yapılıyor, yapılacak” şeklinde çıkan haberlerin, sanatçının yasal varisleri ve temsilcileri ile hiçbir ilgisi yoktur. Sanatçının ismini ve eserlerini temsil eden yasal varisleri (Kızları Çiğdem Kaya (Öztürk), Melis Kaya, eşi Gülten Kaya) ve eserlerini temsil eden yapım/edisyon firması GAM MÜZİK ve YAYINCILIK SAN. ve TİC. LTD. ŞTİ.’ne rağmen bu haberlerin çıkması, kamuoyunun ve sevenlerinin bu istismar kokan haberlerle manipüle edilmesi tarafları fazlasıyla üzmektedir.

Ahmet Kaya’nın yasal varislerinin, kendilerinden izin alınmadan Ahmet Kaya’yı dolaylı ya da dolaysız konu alan, çağrıştıran, onun hikayesinin anlatıldığı ya da esinlenmeler içeren, eserlerinin yer aldığı hiçbir projeye Türkiye Cumhuriyeti sınırları ve tüm Dünya kapsamında izinleri de yoktur.

Ahmet Kaya isminin marka tescil belgesi vardır. Ahmet Kaya’ya ait tescilli tüm eserler de başta Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinin FSEK ilgili maddeleri olmak üzere, T.C. Kültür Bakanlığı ve ilgili tüm meslek birlikleri nezdinde koruma altındadır. İkinci ve üçüncü dereceden yakınları tarafından dahi izinsiz kullanılamaz.

Değerli kamuoyu ve sevenlerinin, sanatçının yasal temsilcileri tarafından açıklanmayan ya da doğrulanmayan hiçbir bilgiye itibar etmemesini rica ederiz. Türkiye Cumhuriyeti mahkemeleri ve savcılıkları bakımından, bu açıklamanın aynı zamanda bir “suç duyurusu” niteliği taşıdığını da bilgilerinize sunmak isteriz.

Saygılarımızla.

Ahmet Kaya (Veraseten)

Çiğdem Kaya (Öztürk)
Melis Kaya
Gülten Kaya

GAM MÜZİK ve YAYINCILIK SAN. ve TİC. LTD.”

Ahmet Kaya: Sürgünde ölüm…

Please publish modules in offcanvas position.