‘Ahmet Kaya filmi’nin çekimleri Fransa’da başladı

‘Ahmet Kaya filmi’nin çekimleri Fransa’da başladı

Ahmet Kaya'nın 1957'de Malatya'da başlayan ve 2000'de Paris'te son bulan hikâyesini konu edinecek 'Ahmedo İki Gözüm' filminin çekimleri Paris'te başladı.

2000 yılında Paris’te zorunlu sürgündeyken hayatını kaybeden Ahmet Kaya’nın hayatını anlatan Ahmedo İki Gözüm filminin çekimleri Fransa’da başladı.

Box Office Türkiye’nin haberine göre Türkiye, Almanya ve İsviçre ortak yapımında çekilecek filmin yönetmen koltuğunu İranlı yönetmen Adnan Osman Shanaz ve Arafat Rüzgar paylaşacak. Kaya’nın 1957’de Malatya’da başlayan ve 2000’de Paris’te son bulan hikâyesini konu edinecek Ahmedo İki Gözüm’ün çekimleri Paris’te başladı. Gönül Aktürk’ün senaryosunu kaleme aldığı filmde Ahmet Kaya’yı kimin oynayacağı ise büyük bir özenle gizlenirken filmde birçok yerli ve yabancı ismin rol alması bekleniyor.

Türkiye dahil olmak üzere 28 ülkede seyirciyle buluşacak Ahmedo İki Gözüm‘ün, Ahmet Kaya’nın ölüm yıl dönümü 16 Kasım 2019 tarihinde vizyonda olması planlanıyor.

SÜRGÜNDE ÖLÜM

Ahmet Kaya (1957-2000), Magazin Gazetecileri Derneği’nin 10 Şubat 1999’de düzenlediği gecede ödül alırken, Kürtçe bir klip hazırlayacağını duyurmuş ve sahnede üzerine çatal bıçak atılmıştı. Sonrasında başlatılan linç kampanyası sonucu Ahmet Kaya yurtdışına gitmek zorunda kalmıştı. “Vakit tamam seni terk ediyorum/ Bu incecik bir veda havasıdır/ Parmak uçlarına değen sıcaklık/ İncinen bir hayatın yarasıdır./ Kalacak tüm izlerin hayatımda/ Gözümden bir damla yaş aktığında/ Bir yer bulabilsem seni hatırlatmayan/ Kan tarlası gelincik şafağında…/ Hoşçakal iki gözüm, hoşçakal…” diyerek ülkesinden ayrılan Kaya, 16 Kasım 2000 sabahı geçirdiği kalp krizi sonucu Paris’te hayatını kaybetmişti.

Please publish modules in offcanvas position.