ABD’den bir mesaj daha: Türkiye ile operasyon müzakere etmiyoruz

ABD’den bir mesaj daha: Türkiye ile operasyon müzakere etmiyoruz

ABD'li bir yetkili Suriye’nin kuzeyine yapılacak bir operasyon konusunda Türkiye ile görüşülmediğini belirtti. ABD Ankara’nın güvenlik endişeleri nedeniyle böyle bir operasyona gerek olmadığı görüşünde.

Türkiye’nin Suriye’ye olası bir operasyonu ile ilgili olarak ABD tarafından bir açıklama geldi. ABD’li bir yetkili Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, ABD’nin Türkiye ile Suriye’nin kuzeydoğusuna Türkiye’nin yapacağı bir operasyon hakkında görüşmediklerini söyledi. Yetkili aynı zamanda ABD’nin, Türkiye’nin güvenlik endişelerini gidermek için böyle bir operasyona ihtiyaç duymadığına inandığını belirtti.

İsmini vermeden konuşan ABD’li yetkili Türkiye’nin güvenlik endişeleri nedeniyle “bir güvenlik mekanizması ya da ‘güvenli bölge’ kurulması” konusunda tekrar tekrar görüştüklerini kaydetti. Yetkili, “Güvenlik mekanizmasının detayları geliştiriliyor ve bununla ilgili görüşmeler yapılıyor ancak ABD’nin bakış açısı Türkiye’nin operasyon yapmasını gerektirmiyor” ifadelerini kullandı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Tanıtım Subayı Binbaşı Nadide Şebnem Aktop 12 Mart’ta düzenlenen basın toplantısında, “Halen gündemde olan Fırat’ın doğusuna yönelik hazırlıklar kapsamında; özellikle ABD ve Rusya Federasyonu ile ikili toplantılar, üst düzey görüşmeler ve koordineler devam etmektedir” açıklamasını yapmıştı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Aralık ayında Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna operasyon başlatacağını açıklamasının ardından ABD, Suriye’nin kuzeyinde tek taraflı bir operasyonun “kabul edilemez” olduğunu duyurmuş; Brüksel’den de Ankara’ya uyarı gelmişti.

Please publish modules in offcanvas position.