‘Şenol Hoca’dan Allah razı olsun’

‘Şenol Hoca’dan Allah razı olsun’

Teknik direktörlük kariyerinde başarılı olmakla kalmadı, yeni yetenekleri futbola kazandırdı. Futbolu bırakmayı düşünen ya da sönmeye yüz tutmuş isimleri yeniden parlattı. Trabzonspor'dayken futbolundan çok sorunlarla gündeme gelen Burak Yılmaz, yine onunla gollerini atmaya başladı. Burak, yıllar önce hocası için "Allah Şenol Hoca'dan razı olsun." demişti. Şenol Güneş için benzer cümleler kuranlar o kadar çok ki...

“Futbolumuzun yanlışlarını düzeltmezsek hiçbir yere varamayız. Havuza ne kadar canlı balık atsanız da su kirliyse etkilenecektir. Bu havuzun içindeysek suyunu temizlemek zorundayız. Sadece bir ölü balığı almakla sorunlar ortadan kalkmaz. Başka balıklar da ölecektir.”

Bu sözler, Beşiktaş’a arka arkaya iki şampiyonluk kazandıran ve Şampiyonlar Ligi’ndeki en büyük başarılarını tattıran Şenol Güneş’e ait. Güneş, bu cümleleri Bursaspor’u çalıştırırken sarf etmişti. Maalesef havuzun suyu o kadar kirli ki bir türlü temizlenemiyor. O kirli suda balık yetişmediği gibi canlı balıklar da ölmeye başlıyor.

‘RAKİPLERİN DÜŞÜNMEDİĞİ OYUNCULARLA BAŞARI ARIYORUZ’

O ise ‘Ne yapalım, su kirli’ demeden can çekişen ya da yaşama şansı olmayan balıkları hayata döndürüyor. Teknik direktörlük kariyeri sayısız örnekle dolu. Bugüne kadar hem genç oyuncuları hem de futbola küsmüş yerli ve yabancı yıldızları futbola kazandırdı. Kazandırmaya da devam ediyor. İki sezon önceki Monaco maçının ardından bunu dile getirdi de: “Şampiyonlar Ligi’nde rakiplerimizin kadroda düşünmediği oyuncularla başarı arıyoruz.”

Evet o, Talisca, Aboubakar ve Quaresma gibi ya kendi takımlarından kiralık gönderilen ya da sorunlu, kaprisli yıldızları yeniden adam ederek hem Süper Lig’de hem de Avrupa’da başarı kovaladı, kovalıyor. Ayrıca Cek Tosun gibi Türk oyuncuları da kirli havuzda yüzdürmeyi başararak vitrine çıkardı ve Beşiktaş’a büyük paralar kazandırdı.

BURAK, GÜNEŞ İLE YENİDEN GOLLERİ HATIRLADI

Şenol Güneş’in bu özelliğiyle ilgili son örnek, Burak Yılmaz. Yıllar önce futbolu bırakmak üzereyken Şenol Güneş tarafından Trabzonspor’a aldırılan ve parlatılan Burak, Galatasaray ve Milli Takım’da da büyük başarılara imza atmıştı. Kısa süreli Çin macerasının ardından tekrar Trabzonspor’a dönen millî golcü, orada futbolundan çok sorunlarla gündeme gelmişti. Devre arasında Şenol Güneş tarafından Beşiktaş’a transfer ettirilen Burak Yılmaz, yeniden golleriyle gündemde. 3-3 sona eren Fenerbahçe derbisinde iki gol atan Burak, kalan haftalarda Beşiktaş’ın en büyük gol umudu olacak.

ŞENOL GÜNEŞ İÇİN NE DEDİLER?

İşte size, Şenol Güneş ile kariyerinin zirvesine çıkan ya da yeniden futbola dönen bazı isimlerin, son birkaç yılda başarılı teknik adamla ilgili sözleri:

Özgüvenim geri geldi

Mario Gomez: Fiorentina’da çok kötü bir dönem geçirmiştim. Moralim ve özgüvenim yoktu. Ancak Şenol Güneş bunu geri getirdi. Açıkçası onunla yeniden doğdum. O herkese hep adaletli davrandı. Başlarda hazır değildim ve beni oynatmadı. Cenk de müthiş oynadı. Sonra yavaş yavaş oynamaya başladım. Hocamız bana sabretti. Israr ederek beni geri kazandı. Belki aksi olsa bu duruma gelemezdim.

Geldiği gün ‘Birinci kalecim Harun’ dedi

Harun Tekin: Bursaspor’a geldiği geldiği gün “Harun Tekin benim birinci kalecim.” dedi. İyi oynadığım zaman da, kötü oynadığım zaman da arkamda durdu. A Milli Takım’a gitmemde, şu an Fenerbahçe’de olmamda Şenol Güneş’in büyük payı var.

Allah ondan razı olsun

Burak Yılmaz: Yıllar önce Beşiktaş’tan ayrılışımı gece yarısı televizyondan öğrenmiştim. Hayallerimin takımına gelmiştim ama bir anda kümede kalmaya çalışan bir takıma gönderilmiştim. O dönem açıkçası futbolu bırakmayı düşünmüştüm. Zaten Manisaspor’a gittiğimde çok kötü oynamıştım ama toparlandım ve Fenerbahçe’ye transferim gerçekleşti. Ama orada istediğim başarıyı yakalayamadım. Trabzonspor’da ise A Millî Takım’a çağrılan bir oyuncu oldum. Bunda en büyük faktör Şenol Güneş. Allah ondan razı olsun. Benim Trabzon’da kötü oynadığım maçlar oldu ama o beni başka yerlerdeki gibi silip bir kenara atmadı. Bazen kızarak ama her zaman arkamda durarak beni kazanmaya çalıştı. Çok sert konuştuğu zamanlarda bile onun beni sevdiğini ve kazanmaya çalıştığını hissediyordum. Şenol Hoca herkesin bildiği gibi bir öğretmen. Hep oyuncuyu kazanmaya çalışıyor. Hoca, oyuncularıyla sürekli konuşan, onlara bir şeyler anlatan biri değil aslında. Ama hareketleriyle, davranışlarıyla size güven veriyor, arkanızda olduğunu hissettiriyor.

Şenol Hoca ile büyük bir değişim yaşadık

Selçuk İnan: Trabzonspor’dayken bizi daha iyi anlayan ve Türk futbolcuları daha iyi tanıyan Şenol Güneş’in göreve gelmesiyle büyük bir değişim yaşadık. Futbolcularla teknik adam arasındaki iletişim çok önemli. Şenol Güneş’le bunu çok iyi başardık. İster futbol içi isterse futbol dışı bir sorunumuz olsun, bunu ona rahatlıkla söyleyebiliyorduk. Bu konuda çok şanslıydık. Tüm bunlar performansımızın artmasına katkı sağlıyordu.

Örnek aldığım bir insan

Ricardo Quaresma: Şenol Güneş, çok tecrübeli, oyuncuyu anlayan bir hoca. Uzun süre onunla çalışmak benim için büyük bir hazine. Önümüzdeki referans hocamız. Her şeyden önce o gerçek anlamda bir insan. İnsan olarak örnek aldığımız biri. İleride teknik direktörlük yaparsam, ondan öğrendiklerimi de mutlaka uygulayacağım. Kesinlikle kariyerimde hep önemli bir yeri olacak.

Onunla çalışmak büyük ayrıcalıktı

Abubakar: Porto’dayken o dönemki teknik direktör bana ihtiyaç duyulmadığını söyledi. Gitmemi istedi. Premier Lig’den West Bromwich teklif yaptı ama Şampiyonlar Ligi’nde oynayan Beşiktaş daha cazip geldi. İyi ki bu tercihi yapmışım. Şenol Güneş kazanma ruhuna sahip bir hoca. Çok büyük deneyimi var. Oyunculardaki potansiyeli çıkarıyor. Oyuncularından her zaman gelişmelerini istiyor. Onunla çalışmak büyük ayrıcalıktı. Onun sayesinde tekrar eski takımıma dönüp banko oyuncu oldum.

Şenol Güneş baba gibi

Anderson Talisca: Şenol Güneş benim için baba gibiydi. Hoca bana güvendi. Benfica’da ikinci sene güven kaybettim. Onun sayesinde Beşiktaş’ta yeniden kazandım. Hocanın bana çok yardımı oldu. Futbol oynama zevkini yeniden kazandırdı. Kendisine minnettarım.

Tanıdığım en iyi teknik adam

Tolga Zengin: Şenol Güneş’in benim kalbimdeki yeri ayrı. Trabzonspor’dayken bana güvendi ve Tolga Zengin olmamı sağladı. Şenol Hoca benim çalıştığım, tanıdığım en iyi ve en büyük teknik adam. Ben onunla çok şey paylaştım. Ve bu hep böyle olacak bende.

Gelişmemizde büyük rolü oldu

Onur Kıvrak: Çok önemli bir kaleciydi. Şimdi ise çok önemli bir teknik adam. Şenol Hoca ile çalışmak çok güzeldi. Hayat görüşü çok iyi. Onunla konuşmak bize önemli katkılar sağlıyordu. Gelişmemizde büyük rolü oldu. Şenol Güneş ismi arkamızda olduğu için kendimizi güçlü ve şanslı

PARLATTIKLARINI 3 BÜYÜKLER KAPTI

Güneş’in parlattığı birçok isim, üç büyükler tarafından adeta kapışıldı. Burak Yılmaz, Selçuk İnan, Umut Bulut, Engin Baytar, Ceyhun Gülselam ve Olcan Adın, Trabzonspor’dan Galatasaray’a; Fernandao, Ozan Tufan, Volkan Şen ve Şener Özbayraklı, Bursaspor’dan Fenerbahçe’ye; Tolga Zengin ve Egemen Korkmaz da Trabzonspor’dan Beşiktaş’a gitti. Güneş’in şans verdiği, daha 16 yaşındayken Süper Lig’in en genç golcüsü unvanını alan Enes Ünal da Bursaspor’dan Manchester City’ye transfer oldu.

YABANCILAR YENİDEN MİLLİ OLDU

Yabancılardan Mario Gomez, Güneş sayesinde yeniden Alman Milli Takımı’na davet edilirken; Aboubakar’ı eski kulübü Porto geri çağırdı. Metalist Kharkiv’den alınan Jose Sosa, Milan’a giderken; Hannover’den alınan Marcelo da Lyon’a transfer oldu. Benfica’dan kiralık gelen Talisca, Süper Lig’in en değerli oyuncusu olurken; Ryan Babel, uzun bir aradan sonra Hollanda Milli Takımı’na çağrıldı. Takımı Samet Aybaba’nın çalıştırdığı Ocak 2013’te bonservissiz bir şekilde Al-Ain’e gönderilen Quaresma, Güneş döneminde Portekiz Milli Takımı ile 2016 Avrupa şampiyonluğu yaşarken; Gençlerbirliği’nden iyi bir yedek olarak alınan Tosic de Beşiktaş’ın vazgeçilmez isimlerinden biri oldu. Daha sonra Beşiktaş’a para kazandırarak Türkiye’den ayrıldı.

GÜNEŞ, 5 GOL KRALI ÇIKARDI

Şenol Güneş, parlattığı oyunculardan 5 gol kralı çıkarmayı da başardı. İşte, Güneş’in çalıştırdığı takımlarda gol kralı olan futbolcular: Şota Arveladze (25 gol-Trabzonspor), Fatih Tekke (31 gol-Trabzonspor), Burak Yılmaz (33 gol-Trabzonspor), Fernandao (22 gol-Bursaspor), Mario Gomez (26 gol-Beşiktaş). Cenk Tosun ise 2016-17 sezonunda krallığı kıl payı Wagner Love’a kaptırdı.

ŞENOL GÜNEŞ’İN PARLATTIĞI BAZI İSİMLER

Şota Arveladze (Trabzonspor)
Osman Özköylü (Trabzonspor)
Cengiz Atila (Trabzonspor)
Abdullah Ercan (Trabzonspor)
Fatih Tekke (Trabzonspor)
Onur Kıvrak (Trabzonspor)
Tolga Zengin (Trabzonspor)
Egemen Korkmaz (Trabzonspor)
Ceyhun Gülselam (Trabzonspor)
Selçuk İnan (Trabzonspor)
Burak Yılmaz (Trabzonspor)
Engin Baytar (Trabzonspor)
Umut Bulut (Trabzonspor)
Olcan Adın (Trabzonspor)
Volkan Şen (Bursaspor)
Fernandao (Bursaspor)
Harun Tekin (Bursaspor)
Ozan Tufan (Bursaspor)
Şener Özbayraklı (Bursasspor)
Enes Ünal (Bursaspor)
Cenk Tosun (Beşiktaş)
Jose Sosa (Beşiktaş)
Marcelo (Beşiktaş)
Mario Gomez (Beşiktaş)
Vincent Aboubakar (Beşiktaş)
Anderson Talisca (Beşiktaş)
Ricardo Quaresma (Beşiktaş)
Dusco Tosic (Beşiktaş)
Ryan Babel (Beşiktaş)

Please publish modules in offcanvas position.